Pierwsze jazdy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy wymagają dopełnienia formalności

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to przełomowy moment w życiu młodego kierowcy oraz jego rodziców. Pierwszą reakcją na pozytywną wiadomość jest zaoferowanie przejażdżki rodzinnym autem. Szlifowanie swoich umiejętności pod okiem kierowcy z wieloletnim stażem to najlepszy sposób na szybkie zdobycie doświadczenia.

Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do jazdy konieczne jest dopełnienie formalności. Niezgłoszenie młodego kierowcy do ubezpieczyciela może spowodować przykre konsekwencje dla właściciela pojazdu.

Zgłoszenie dodatkowego kierowcy jest standardem wśród ubezpieczycieli

Podczas zawierania umowy ubezpieczenia pojazdu wskazujesz przede wszystkim właściciela albo współwłaścicieli pojazdu. Należy od nich odróżnić kierowców, którzy będą regularnie korzystać z samochodu. Oni również muszą zostać ujawnieni ubezpieczycielowi.

Ubezpieczyciele żądają najczęściej wskazania podstawowych danych dodatkowych kierowców, na przykład takich jak wiek czy długość posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. W ten sposób możliwe jest wyliczenie ryzyka ubezpieczeniowego i dokonanie rzetelnej kalkulacji składki. Są również ubezpieczyciele, którzy nie wymagają tych danych i młody kierowca bez przeszkód będzie mógł używać pojazdu, takimi Towarzystwami są np – PZU, Ergo Hestia, Generali czy Allianz.

Warunki zawiadomienia są różne w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli. Zgłosić będziesz musiał najczęściej kierowców poniżej 26. roku życia oraz posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata. Wszystko dlatego, że statystycznie to właśnie oni najczęściej powodują wypadki ubezpieczeniowe. Niektóre Towarzystwa przesuwają tą skalę i trzeba będzie zgłosić kierowców tylko poniżej 24 roku życia, takim Towarzystwem jest m. in. LINK4.

Brak zgłoszenia może wywołać przykre konsekwencje

Zawierając umowę ubezpieczenia pojazdu, jesteś zobowiązany do podania wszystkich okoliczności istotnych dla zakresu odpowiedzialności. Jeśli dojdzie do ich zmiany w trakcie trwania umowy, musisz jak najszybciej poinformować o tym ubezpieczyciela.

Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, to musisz liczyć się z konsekwencjami. Ich zakres jest różny w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli i zazwyczaj będzie poważniejszy w przypadku ubezpieczenia autocasco (AC). W tym przypadku ubezpieczyciel może być uprawniony do żądania zapłaty wkładu własnego albo nawet całkowitej odmowy wypłaty odszkodowania. Z uwagi na zasadę swobody umów tak daleko idące konsekwencje są dopuszczalne, jeśli zgodzisz się na nie przy podpisywaniu dokumentów.

W przypadku, kiedy niezgłoszony młody kierowca wyrządzi szkodę komuś innemu i zostanie uruchomione ubezpieczenie OC sprawcy, wtedy ubezpieczyciel może przeprowadzić rekalkulację składki uwzględniając w nim młodego kierowcę i zażądać dopłaty do wcześniej wykupionego ubezpieczenia.

Czy mogę liczyć na pomoc w zakresie wyboru korzystnego ubezpieczenia pojazdu?  

Wybór ubezpieczenia powinien być przemyślany, zwłaszcza jeśli z Twojego pojazdu będzie korzystał inny kierowca. Konieczność zapoznawania się z rozbudowanymi ogólnymi warunkami ubezpieczenia i ich skomplikowane zapisy doświadczonych ekspertów w zakresie ubezpieczeń sprawiają, że zawarcie umowy może przerażać.

Pozwól sobie pomóc. Korzystanie z pomocy  zapewni dla Ciebie najlepsze możliwe warunki w korzystnej cenie. Atrakcyjne zniżki i możliwość korzystania z porad gwarantują oszczędność czasu i pieniędzy.

Przekonaj się sam, ile możesz zyskać na ubezpieczeniu Twojego pojazdu.Autor artykułu: 
Dorota Wąsiołek
Doradca Ubezpieczeniowy