Ubezpieczenie domu lub mieszkania powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć. W zależności od zakresu ochrony cena polisy u różnych ubezpieczycieli może być bardzo różna. Dodatkowo każdą z nich można uzupełnić o dodatkowe ryzyka, które zwiększają jej cenę. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia ma ogromne znaczenie, ponieważ daje gwarancję wypłaty konkretnej kwoty odszkodowania w razie wystąpienia poważnych szkód. Warto więc przed dokonaniem ostatecznej decyzji dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie przepłacić za ubezpieczenie.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie? Ubezpieczenie może obejmować nie tylko części nieruchome, takie jak ściany czy podłogi, ale również elementy ruchome znajdujące się w mieszkaniu oraz stałe elementy przymocowane do budynku lub mieszkania. Ubezpieczyciele dają również możliwość rozszerzenia go o dodatkowe zabezpieczenia lokatorów, takie jak polisa OC w życiu prywatnym. OC w życiu prywatnym przyda nam się w przypadku, kiedy wyrządzimy komuś szkodę, np. jeżeli zalejemy sąsiada mieszkającego pod nami lub uszkodzimy samochód jadąc rowerem. To tylko dwa przykłady, kiedy OC w życiu prywatnym będzie nas chronić, jednak takich przykładów można mnożyć. Wybierając konkretną ofertę trzeba dokładnie sprawdzić, od jakiego rodzaju ryzyk chroni. Niektóre z nich mogą obejmować bowiem ochronę pełną, a niektóre z nich dają możliwość wypłaty odszkodowania tylko w momencie wystąpienia nazwanych ryzyk. Są Towarzystwa, które chronią tylko w części i wypłacą tylko część pieniędzy za szkodę, takim przykładem jest np. szkoda wyrządzona przez kuny. Tylko nieliczne Towarzystwa takie jak między innymi: PZU, Warta czy Compensa pokryją pełną kwotę za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta. Wiele Towarzystw ma wyłączenia w takich szkodach lub ograniczenia do wypłaty pełnej sumy jaka będzie potrzebna na naprawę wyrządzonej szkody.
Inną bardzo ważną kwestią jest także ustalenie sumy ubezpieczenia. Zależy ona przede wszystkim od wartości nieruchomości, która uzależniona jest m.in. od stanu technicznego, powierzchni oraz ilości pomieszczeń. Suma ubezpieczenia musi być dopasowana do wartości ubezpieczanych przedmiotów, także ruchomości. W przeciwnym wypadku można mówić o niedoubezpieczeniu lub nadubezpieczeniu. W pierwszym przypadku może okazać się w razie powstania szkody suma wypłaconego odszkodowania będzie zbyt niska i nie wystarczy na pokrycie strat. Nadubezpieczenie także jest niekorzystną sytuacją, ponieważ ubezpieczony płaci zdecydowanie za wysokie stawki, a kwota odszkodowania jaką może uzyskać będzie zdecydowanie niższa.
Warto pamiętać także o tym, że istnieje możliwość uzyskania korzystnych zniżek na ubezpieczenia. Są one uwzględniane najczęściej wtedy, gdy klient przez długi czas nie korzysta z polisy. Im mniej zgłaszanych szkód, tym cena ubezpieczenia może być zdecydowanie niższa. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także niższe stawki za stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w mieszkaniu takich jak alarm, monitoring czy bezpośredni dozór posesji. Można również skorzystać z pakietów łączonych, które zawierają ubezpieczenie mieszkania, samochodu itd. i wychodzą zdecydowanie korzystniej cenowo.